Vanaf maandag 7 september wordt de maximumsnelheid in de dorpskern van Outgaarden verlaagd naar 30 kilometer per uur. Na Hoksem is het de volgende dorpskern waar de gemeente die maatregel invoert. Burgemeester Joris Verbaeten (cd&v) benadrukt dat de vraag naar veiligere straten ook vanuit de inwoners zelf kwam.
De technische dienst plaatst maandag de nodige verkeersborden. Vanaf dat moment is de zone 30 van kracht. Het voorstel kwam op 19 mei aan bod tijdens een participatiemoment en kreeg in juni de goedkeuring van de gemeenteraad.
Volgens burgemeester Joris Verbaeten kwam verkeersveiligheid zowel tijdens dat participatiemoment als bij eerdere bevragingen van inwoners duidelijk naar voren als een prioriteit. De invoering van de zone 30 moet daar nu concreet een antwoord op bieden.
Verbaeten wijst er tegelijk op dat verkeersborden alleen niet volstaan. “Een verkeersbord alleen maakt een straat niet veiliger. Het zijn uiteindelijk wij allemaal die het verschil maken”, zegt hij. Hij roept bestuurders daarbij op hun rijgedrag aan te passen: “Rijd zoals je wilt dat anderen voor jouw deur rijden.”
De burgemeester beseft dat niet iedereen enthousiast zal zijn over de lagere maximumsnelheid. Volgens hem blijft de impact op de reistijd echter beperkt tot enkele seconden, terwijl een lagere snelheid wel een belangrijk verschil kan maken voor een overstekend kind, een fietser of een voetganger.
“Wij kiezen bewust voor veiligheid boven een paar seconden tijdwinst”, zegt Verbaeten. “Een dorp is geen doorgangsweg. Een dorp is de plek waar mensen wonen en daar hoort het verkeer zich aan aan te passen.”