Het was feest in de basisscholen van Geetbets en Gelrode. Daar werd de tiende verjaardag van Aya gevierd met een groot feest op de speelplaats. Aya is het nieuwsgierige, knalgele ruimtewezentje, dat dienst doet als boegbeeld van de campagne die kleuters alles leert over de basisregels van ons verkeer. “In totaal leren dit jaar 604 scholen, goed voor 71.808 kleuters, alles over veiligheid in het verkeer dankzij de Aya-campagne”, luidt het bij de initiatiefnemers.
Het gaat om een campagne die al tien jaar meegaat en zich als enige in Vlaanderen toespitst op verkeersveiligheid voor kleuters. “De voorbije tien jaar bereikte de campagne, op initiatief van Mobiel 21, bijna 1 miljoen kleuters. Een geweldige mijlpaal die Aya samen viert met de kleuters van Basisschool Geetbets en Basisschool Hupsakee in Gelrode. Natuurlijk doen we dat met taart en een dansje op de speelplaats met alle kleuters”, zo klinkt het.
“Duurzaam naar school gaan”
Tijdens de zogenaamde Aya-week willen de initiatiefnemers zoveel mogelijk ouders en kleuters motiveren om op een duurzame manier naar school te gaan. “Met de fiets, te voet of met de step … het kan allemaal. Elke dag dat het lukt om op een veilige en duurzame manier naar school komen, mogen de kleuters een sticker op de affiche kleven. Een volgestickerde affiche levert de klas op het eind van de week een fijne verrassing op die de klasleerkracht zelf bedenkt.” Dit schooljaar kleurden meer dan 3.500 Vlaamse kleuterklassen helemaal geel voor de Aya-campagneweek. “Via een gratis actiepakket vol lesfiches, vertelplaten, knutselsjablonen, stickers, affiches, een handpop en filmpjes komt het nieuwsgierige ruimtewezentje helemaal tot leven in de klas. Het merendeel van dat campagnemateriaal is bovendien gratis beschikbaar op de website www.aya.be. In totaal schreven meer dan 600 scholen zich in om mee te doen.”
Bijzondere verjaardag
Projectmedewerker educatie bij Mobiel 21, Ine Bosmans, vindt het alvast een bijzondere verjaardag. “We hebben speciaal voor deze gelegenheid een levensgrote mascotte laten maken. Via een wedstrijd hebben tien kleuterscholen, verspreid over heel Vlaanderen, een meet & greet met Aya gewonnen. We zijn enorm blij met het succes en de impact van de Aya-campagne in de afgelopen jaren. Hoe meer kinderen op een plezante manier bijleren over duurzame mobiliteit en veilig verkeer hoe beter.”
Scholen die interesse hebben om ook een Aya-campagne te organiseren, kunnen het formulier op https://aya.be/campagne invullen of hun contactgegevens achterlaten op aya@mobiel21.be. Vanaf september start Mobiel 21 een nieuwe editie van de Aya-campagne.