Autistische 15-jarige Mathis uit Bekkevoort maakte eigen lichtjestractor voor stoet in Kortenaken

Door: Dirk Desmet
Kortenaken
Afbeelding
Foto: Mathis

In Kortenaken ging gisteren voor de derde keer de tractorlichtjesstoet uit. Onder de deelnemers de vijftienjarige Mathis uit Bekkevoort die lang met een autistische burn-out kampte. “Hij wil zo graag boer worden”, zegt mama Kim Vanhoudt.

In totaal trokken in Kortenaken zo’n 50 tractoren door de straten voor een tocht van zo’n 26 km. Onder hen dus ook de autistische Mathis met zijn eigen versierde tractor. “In de lagere school was er eigenlijk weinig of niets aan de hand. Hij was wel altijd een stille jongen maar in het eerste middelbaar kreeg hij buikpijn en we dachten aanvankelijk dat er iets lichamelijks aan de hand was. Zijn toestand werd almaar erger, zo werd hij ook duizelig en aan de schoolpoort moesten we regelmatig rechtsomkeer maken omdat het niet ging. Toen we met hem naar de kinderpsychiater gingen kwam het verdict, Mathis leed aan autisme en daarna volgde een burn-out. Net voor de kerstvakantie in 2023 legde hij nog zijn examens af, mijn zoon is een doorzetter, maar daarna volgde een zware crash. Na de vakantie ging hij niet meer naar school en viel hij uit voor een half jaar. Soms kwam hij gedurende dagen niet van zijn kamer en moesten we hem daar eten brengen. Er waren momenten dat het ging van de zetel naar het bed en terug. Als ouders weet je niet meteen hoe je hierop moet reageren en natuurlijk word je er niet vrolijk van. De school werd voor hem teveel en uiteindelijk verhuisde hij naar een aangepast onderwijs in Hoegaarden. Zijn ziekte gaat met ups en downs. De ene dag lukt het en de andere is er weer een dieptepunt”, vertelt mama Kim Vanhoudt (41). 

Lees verder onder de foto.


Mathis werkte met hart en ziel aan zijn tractor - Foto: Mathis

Tractor beter dan medicijn

Mathis vond wel een uitlaatklep want hij is zot van tractoren en het ene leidde tot het andere. “Hij is altijd al gek geweest van tractoren en zijn grootvader had een boerderij, die werd overgenomen door zijn nonkel. Wanneer hij met een tractor aan de slag kon gaan zag je hem opleven. We gingen eerder al eens naar optochten van verlichte tractoren en dat vond hij super. Hij vertelde mij dat hij een tractor compleet wilde gaan versieren en deed heel wat research op sociale media. Wat begon als een eenvoudig krabbeltje op papier, groeide uit tot een groot persoonlijk project. Maandenlang werkte hij volledig zelfstandig aan het versieren van een tractor die hij van zijn nonkel mocht gebruiken. Na school en in de vakanties zette hij door, ook op dagen dat hij overprikkeld was. Heel gemotiveerd ging hij aan het werk en, eerlijk, het resultaat mag er best zijn. Ik ben heel fier op hem”, vertelt de mama. 

Lees verder onder de foto.


 Foto: Mathis

Veel lof van toeschouwers

Zijn deelname aan de stoet in Kortenaken was zijn vuurdoop en verliep meer dan gedroomd. “Het was zalig. Mensen staken hun duimen op en vertelden mij dat mijn tractor heel mooi was, dat deed me veel plezier. Ik heb er zo van genoten”, zegt Mathis die ook zal deelnemen aan de stoeten in Zichem en Assent (Bekkevoort). “Als we zien waar hij vandaan komt, kunnen we alleen maar ongelofelijk trots zijn. Blijven geloven dat het goed komt, dat was voor ons allemaal het belangrijkste. En kijk het lukt want hij straalt weer.”

Lees een uitgebreider interview in de gemeentebladen van januari.

Schepenen Cortoos, Vervliet en Schoenmakers gaven op de gemeenteraad een toelichting over het bestek en het voortraject
Renovatie buurthuis kost één miljoen euro en krijgt groen licht in Boutersem 1 jul, 13:36
Afbeelding
Protest tegen laatste rit buslijn 60 door centrum Kumtich 1 jul, 11:16
Foto: Een 48-jarige man uit Tienen liep een hersenschudding en verwondingen in het gezicht op nadat hij tijdens een treinrit naar Oostende werd aangevallen.
Treinrit naar Oostende eindigt in geweld: Peter uit Tienen krijgt zware klappen na opmerking over vapen 30 jun, 21:41