Deze zaterdag werd in Rotselaar het project ‘Landschapswandelingen tussen Demer en Dijle’ voorgesteld met de feestelijke opening van de Donjon Ter Heidewandeling, de eerste van vier nieuwe landschapswandelingen. “Het doel van de wandelingen is het versterken van het draagvlak voor de lokale biodiversiteit en het verbeteren van de recreatieve infrastructuur in de betrokken gemeente”, zegt de Vlaams-Brabantse gedeputeerde voor toerisme Tom Dehaene (CD&V).
Het totale project kostte net geen 59.000 euro.
De inhuldiging van de Donjon Ter Heidewandeling markeert de start van het ambitieuze project ‘Landschapswandelingen tussen Demer en Dijle’. De officiële opening vond plaats in aanwezigheid van de gedeputeerde van Vlaams-Brabant Tom Dehaene (CD&V), de schepenen van de vier gemeenten en Yves Beken, voorzitter van Regionaal Landschap Noord-Hageland Plattelandsontwikkeling.
“Het project is een samenwerking tussen Regionaal Landschap Noord-Hageland, Toerisme Vlaams-Brabant en de gemeenten Rotselaar, Tremelo, Begijnendijk en Keerbergen”, vertelt gedeputeerde Tom Dehaene. “De totale investering voor de vier landschapswandelingen bedraagt 58.578,95 euro. Daarvan komt 38.076,31 euro via een subsidie van het programma PDPO III ‘Versterken van de omgevingskwaliteit en vitaliteit van het platteland door samenwerking’. Dat is het derde Vlaams Programma voor Plattelandsontwikkeling, een programma dat gefinancierd wordt door het Europees Landbouwfonds voor Plattelandsontwikkeling, de Vlaamse overheid en de Vlaamse provincies.
”De resterende kosten worden gedragen door de vier betrokken gemeenten Rotselaar, Tremelo, Begijnendijk en Keerbergen. “Zij leverden elk een evenredige bijdrage van 2.928,95 euro”, wist Dehaene.
Deze financiële samenwerking illustreert de gedeelde ambitie om te investeren in kwalitatieve, duurzame recreatie in de streek. De landschapswandelingen zijn één van de twaalf plattelandsprojecten waarbij het PDPO III-programma meer dan 1,2 miljoen euro investeert in Vlaams-Brabant. Hierdoor wordt het buitengebied van Noord-Hageland op een duurzame en aantrekkelijke manier ontsloten voor bewoners en bezoekers.
Natuurbeleving met een missie.
Na de toespraken werd de wandeling of officieel ingewandeld. Gidsen gaven onderweg toelichting over het landschap, landbouw, erfgoed, natuur en het leven op het platteland. “Er zijn vier landschapswandelingen”, verduidelijkt Yves Beken, voorzitter van Regionaal Landschap Noord-Hageland.
“Elke route biedt minstens een korte en een lange lus aan langs de mooiste plekjes van het platteland. De wandelingen worden ondersteund met informatieve fiches die verhalen vertellen over landschap, natuur en erfgoed. Onderweg vinden wandelaars rustpunten of natuurlijke speelplekken die ontmoeting en beleving stimuleren. Voorbeelden zijn een picknickbank, een stelten-parcours of een speelelement om even ver te springen als dieren.”
Recent werd de eerste wandeling, de Donjon Ter Heidewandeling in Rotselaar ingewandeld.
“In de loop van de volgende weken worden ook de Balenberg-Molenbergwandeling in Tremelo (Baal) ingewandeld. Daarna volgt de Betekomse Beemdenwandeling in Betekom (Begijnendijk) en de Broekeleiwandeling in Keerbergen”, zegt Beken.
In Rotselaar kunnen de wandelaars kiezen tussen drie wandellussen van 2,7, 7,4 en 9,7 km met start en aankomst aan de parking van domein Ter Heide. “De wandellussen zijn niet alleen gericht op ontspanning, maardragen ook bij aan de ecologische en landschappelijke waarde van de streek.
Wandelen als hefboom voor biodiversiteit én lokale economie.
“De gemeentes stapten graag mee in het project. Zij zien dan ook de meerwaarde van deze land-schapswandelingen. Door meer wandelaars aan te trekken via aantrekkelijke, goed onderhouden wandelroutes, wordt niet alleen de natuurbeleving versterkt, maar ook de lokale economie ondersteund”, besluit Bart De Vos (N-VA), schepen van toerisme in Rotselaar. “De wandelingenstimuleren de plaatselijke horeca, die meeprofiteert van de toegenomen recreatieve activiteit in de regio. Zo vormt dit project een win-win voor natuur, bewoners, bezoekers én ondernemers. Het moet ook niet altijd druk zijn, maar rustig mag ook eens.”