Aarschot en Begijnendijk verbinden Demer en Grote Laak: werken starten vandaag

Door: Patrick Breuls
Aarschot
Afbeelding
Sigmaplan

In de Demervallei, op de grens van Aarschot en Begijnendijk, starten vandaag de voorbereidende werken om de Grote Laak opnieuw watervoerend te maken. Daarmee wordt een belangrijke stap gezet richting het herstel van een natuurlijke waterloop in de regio.

De eerste fase van de werken situeert zich langs meander 10bis, die in de toekomst zal fungeren als schakel tussen de Demer en de Grote Laak. De aannemer start er met beperkte kap- en opruimwerken om de werfzone vrij te maken. Het jaagpad langs de Demer blijft tijdens deze werkzaamheden toegankelijk voor wandelaars en fietsers. In een volgende fase wordt in de Demerdijk een dubbele kokerconstructie aangelegd. Die moet ervoor zorgen dat bij voldoende hoge waterstand gecontroleerd water vanuit de Demer naar de meander kan stromen. Het systeem blijft flexibel: bij extreme waterstanden of onderhoudswerken kan de toevoer eenvoudig worden afgesloten. Aansluitend wordt een nieuwe geul gegraven die de meander met de Grote Laak verbindt.

Om de waterloop opnieuw ruimte te geven, worden tijdens de voorbereidende werken bomen, struiken en dood hout verwijderd uit de werfzone en de meander. Dat moet het natuurlijke herstel van het ecosysteem na de ingrepen bevorderen. De werken maken deel uit van het Sigmaplanproject Demervallei, een grootschalig project tussen Diest en Werchter dat zich uitstrekt over bijna 3.000 hectare. Binnen dit plan worden een dertigtal historische meanders opnieuw aangesloten op de Demer. Het uiteindelijke doel is een rivierlandschap dat beter beschermd is tegen overstromingen, meer ruimte biedt aan natuur en weerbaarder is tegen de gevolgen van klimaatverandering.


Beeld: schets van de geplande werken. - Sigmaplan